Światowy Dzień Zespołu Downa w Olsztynie!

Dzień 21 marca został ustanowiony Jako Światowy Dzień Zespołu Downa z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku. Od 2012 roku organizowany jest pod patronatem ONZ. To nie przypadek, że ten Dzień obchodzony jest właśnie w tym dniu. Liczba 21 oznacza, to że w 21 chromosomie, osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakimi borykają się osoby z zespołem Downa. Kolory tych skarpetek pokazują natomiast, że mimo różnic są radosnymi i pełnymi życia ludźmi.

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Z Zespołem Downa „Strzał w 10″ w Olsztynie, co roku włącza się w obchody tego Święta, organizując różne uroczystości mające na celu przybliżyć społeczeństwu Świat dzieci i osób dorosłych z zespołem Downa. Stowarzyszenie chce również pokazać z jakimi problemami borykają się na co dzień ich rodziny, dlatego serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tegorocznych obchodach Światowego Dnia Zespołu Downa.

W tym roku hasłem przewodnim jest „Leave no one behind”, czyli nie zostawiaj nikogo w tyle.

W poszczególnych zajawkach będziemy informować Państwo o tym co będzie działo się tego dnia w Olsztynie.

21-go marca załóż dwie kolorowe skarpetki nie do pary i pokaż, że integrujesz się z osobami z zespołem Downa.

PLAN OBCHODÓW ŚDZD!

21 MARCA maszerujemy wspólnie i zwiększamy świadomość na temat osób z Zespołem Downa. W tym roku maszerujemy już od samego rana z wizytami w następujących miejscach:
godz. 8:00 TVP3 Olsztyn
godz. 9:00 Radio Olsztyn
godz. 10:00 Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie
godz. 11:00 Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie
godz. 12:00 Filharmonia Warmińsko-Mazurska im.Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
godz. 13:00 Olsztyński Teatr Lalek
godz 14:00 Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jednocześnie w szkołach z województwa warmińsko-mazurskiego odbywają się spotkania dotyczące osób z Zespołem Downa.

W dniu 22 marca br. godz. 11 – Konferencja skierowana do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej nt.: „Porozmawiajmy o Życiu …”. Konferencja od patronatem wojewody Warmińsko-Mazurskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.

W dniu 23 marca br. godz. 16 – spotykamy się w naszej placówce. Spotkanie rodziców i dzieci przy kawie i herbacie, nasz wspólny czas.

Dodaj komentarz