Konkurs literacki

„MOJE SPOTKANIE Z OSOBĄ Z ZESPOŁEM DOWNA”

Niejednokrotnie słyszeliśmy określenie „ty Downie” wśród dzieci i młodzieży. Jak często jednak to stwierdzenie odnosi się do osób żyjących całkiem realnie i czasem całkiem blisko nas, osób które w 21 parze mają dodatkowy chromosom. Istniejemy obok siebie. Jesteśmy więc sobie potrzebni. Musimy się zauważać. Potrzebujemy nawet tych nieatrakcyjnych osób przypominających nam to o czym nie chcemy wiedzieć. Wielu ludzi zdrowych mogłoby się od osób z zespołem Downa nauczyć obcowania z drugim człowiekiem. Oni żyją obok nas, mają swoje marzenia i bardzo chcą być kochani i akceptowani.

Moje spotkanie z osobą z zespołem Downa – jest to konkurs literacki ogłoszony przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Rodzin, Opiekunów i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Strzał w 10” w Olsztynie dla młodzieży na krótkie opowiadanie, w którym należy w dowolnej formie opisać swoje spotkanie z dzieckiem lub osobą dorosłą z zespołem Downa. Tematem pracy konkursowej może być każde wydarzenie, którego bohaterem była osoba z zespołem Downa, a które zrobiło wrażenie na autorze pracy, wywołało w nim jakieś emocje, czegoś nauczyło.
Opisać można swoje spotkanie z „Downem” na wakacjach, w autobusie, w sklepie. Uczniowie mogą także zrecenzować film, sztukę teatralną lub książkę, które poruszają temat życia osób z dodatkowym chromosomem w 21 parze. Przez ten konkurs chcemy dać bodziec do zainteresowania się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Może w jakimś stopniu te przysłowiowe „Downy” przestaną być obce, przestaną być statystyką, a zaczną być konkretnymi, żywymi ludźmi.

Konkurs sfinansowany został przez Urząd Miasta Olsztyn w ramach zadania ”Edukacja mieszkańców Olsztyna w różnych dziedzinach kultury” oraz przez Stowarzyszenie „Strzał w 10”.

» Pobierz regulamin konkursu

Dodaj komentarz